قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید


فقرهمواره یک موضوع دردناک برای بحث بوده است. برای دهه ها جوامع و دولت ها در سراسر جهان به شکلی جدی با این مسئله سروکار داشته اند. سیاست گذاران برنامه های متنوعی را برای کاهش فقر ارائه داده اند. سازمان های غیر دولتی بر روی ایده های متنوعی در جهت ریشه کن ساختن فقر تمرکزیافته اند. اما واقعیات در این عرصه همچنان تلخ هستند.
از این جهت چندان عجیب نیست که ملل متحد هدف « پایان دادن به فقر در هر نقطه و در همه اشکال آن تا سال 2030» را هدف خوداعلام نموده است. تمام جوامع اعم از کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته با فقر دست به گریبان هستند. طبق اعلام ملل متحد تخمین زده می شود که تنها در ثروتمندترین کشورهای جهان 30 میلیون کودک در فقر بسر می برند. آمارهای آن سازمان همچنین نشان می دهند که بیش از هفتصد میلیون نفر در سراسر جهان با فقر مطلق دست به گریبانند و برای تأمین نیازهای اولیه مانند دسترسی به آب آشامیدنی سالم، بهداشت و آموزش مبارزه می کنند.
اکثریت عظیم افرادی که زندگی خود را با کمتر از 2 دلار در روز می گذرانند درجنوب آسیا و جنوب صحرای آفریقا بسر می برند. این انسان ها 70 در صد فقیرترین مردم جهان را در بر می گیرند. نیمی از جمعیت فقیر جهان در چین، هند، اندونزی و نیجریه زندگی می کنند. اوایل ماه می سال جاری میلادی، خانم امینه جی محمد معاون دبیر کل ملل متحد در نشست افتتاحیه بخش هماهنگی شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد(ECOSOC) اظهارداشته بود:" رویارویی با فقر، نابرابری، تغییرات اقلیمی، فقدان امنیت غذایی و رشد بطئی اقتصاد جهانی، مستلزم پاسخ های منسجم و مشارکت همه بازیگران است. " وی چنین برخوردی را یک الزام قطعی برای توسعه پایدار دانسته و خواستار رویکردی جمعی و جامع در این زمینه گردید به شکلی که که ماهیت چند وجهی موضوع مورد شناسایی قرار گیرد.
با توجه به این که رشد نا برابری در جهان به توسعه اقتصادی آسیب وارد نموده وانسجام اجتماعی را زائل می کند، یک راه حل فراگیر در این زمینه گریز ناپذیر است. درخواست ملل متحد از سیاستمدارن برای اقدام، برایجاد یک محیط کارآمد در جهت فراهم ساختن فرصت های شغلی برای فقرا و حاشیه نشینان تأکید دارد. نهاد مزبورهمچنین طراحی راهبردها و سیاست های مالی معطوف به توسعه مالی فقرا و کاهش سطح فقررا توصیه می کند. بخش خصوصی نیز به عنوان موتور رشد اقتصادی، در حوزه توصیه های ملل متحد قرار می گیرد. این بخش قادر است در توسعه فراگیر که به کاهش فقرمنتج خواهد شد، نقشی حیاتی ایفاء نماید. جامعه علمی و دانشگاهی برای ارتقاء آگاهی جامعه نسبت به پیامدهای اجتماعی فقرنیز مورد توجه ملل متحد قرار دارد. دانش همچنین اساس رویکردهای باثبات، راه حل ها و فناوری های مدرن را برای مواجهه با چالش های ناشی از فقر و نیل به توسعه پایدار فراهم می سازد. درهرحال نزدیک شدن به هدف زوال فقر تا سال 2030 مستلزم شکل دادن به یک ائتلاف گسترده از کلیه کشورها وانجام تلاش هماهنگ در سطح جهان تلقی می گردد.

احمد رحیمی
احمد رحیمی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود
 

پایگاه خبری تحلیلی قلم | Ghalam.info