قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
» » واشنگتن- آنکارا، بی اعتمادی متقابل دو متحد

ژنرال اچ. آر. مک مستر مشاور امنیت ملی ترامپ اخیراً در یک سخنرانی در واشنگتن که در گردهمایی وابسته به یک اندیشکده مستقر در لندن انجام شد نقش ترکیه و قطر در زمینه حمایت از ایدئولوژی رادیکال اسلامی را مورد اشاره قرار داد و گفت :" ما به این امر که این روند چگونه از مجرای مؤسسات خیریه، مدارس و سایر سازمان های اجتماعی در حال پیشرفت است، توجه کافی مبذول نداشته ایم." وی اظهار داشت در حال حاضر این امور بیشتر توسط قطر و ترکیه انجام می گیرد. این سخنرانی در آنکارا بحث انگیز شد و وزارت امورخارجه ترکیه اعتراض شفاهی خود را نسبت به آن اعلام نمود.

به گزارش قلم ، متعاقب این اعتراض، مک مستر با انتشار بیانیه ای باور عمیق خود نسبت به اتحاد مستحکم با ترکیه را گوشزد نمود و گفت وی در واقع در خصوص همکاری بیشتر با ترکیه در زمینه توقف تأمین مالی کسانی که نفرت و خشونت را بسط می دهند، صحبت نموده است. با این حال پذیرش این امرکه گزارشات منتشر شده، دیدگاه مک مستر را به شکلی غیر واقعی انعکاس داده باشند، دشوار است.

در واقع مک مستر تنها بازیگر کلیدی در دولت ترامپ نیست که نگرانی های خود را در خصوص روابط ادعایی دولت ترکیه با اسلام گرایان رادیکال ابراز نموده است. رکس تیلرسون وزیر امور خارجه ایالات متحده در شهادت خود نزد کمیته امور خارجی کنگره، در ماه جون گذشته اظهار داشته بود عناصری از مسلمانان اخوان المسلمین به بخشی از دولت ها مبدل شده اند. وی در این زمینه به پارلمان ترکیه نیز اشاره نموده بود. استیو بنن استراتژیست سابق ترامپ نیز در مصاحبه ای با الشرق الاوسط گفته بود که: "ترکیه از ایران خطرناک تر است."

نگرانی ها تنها به آنچه که ایالات متحده از آن به عنوان یک اقتراب ایدئولوژیک بین اخوان المسلمین، قطر و ترکیه یاد می کند، محدود نمی شود. روابط با نیروهای جهادی در استان ادلب سوریه، جائی که به دنبال روند آستانه، ترکیه نیروهای خود را در آنجا مستقر ساخته است، در سطح بالائی در واشنگتن مورد توجه قرار دارد. موضع گیری آنکارا در قبال شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل توسط ترامپ، یک نگرانی دیگر برای واشنگتن تلقی می شود. همه این ها به عنوان بخشی از یک تصویر بزرگتر بشمار می آیند. تصویری که در آن آنکارا در ارتباط با چالش های عمده جهانی، در حال منازعه با منافع ایالات متحده ظاهر گردیده است.

در همین حال ایالات متحده، ترکیه را به خاطر ارتقاء همکاری های امنیتی با تهران در رادار نظارتی خود قرار داده است. پرونده رضا ضراب در نیویورک نیز به انتهای خود نزدیک می شود. احتمالاً در ماه ژانویه 2018 دادگاه حکمی را برای مهمت هاکان آتیلا معاون مدیر عامل بانک دولتی "هالک بانک" ترکیه در ارتباط با دو رزدن تحریمات ایران صادر خواهد نمود که می تواند زمینه را برای تشدید فشارها بر آنکارا فراهم سازد.

متقابلاً آنکارا حمایت نظامی آمریکا از کردهای سوری و مشخصاً یگان‌های مدافع خلق را رفتاری دوستانه تلقی نمی کند. در واقع ترکیه بر این باور است که کردهای سوریه با حزب کارگران کردستان ( پ‌ک‌ک) برای نیل به هدف تأسیس یک کشور مستقل کردی، همکاری می کنند.

درخواست ترکیه از آمریکا برای استرداد فتح الله گولن در ارتباط با رهبری کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ نیز با پاسخ منفی واشنگتن مواجه شده است. مردی که از شانزده سال قبل تحت حمایت ایالت متحده در پنسیلوانیا زندگی می کند.

در هر حال تنشها در روابط آنکارا – واشنگتن که در نیمه دوم سال 2017 شدت یافتند، در سال 2018 نیز ممکن است همچنان تداوم یابند.

احمد رحیمی

احمد رحیمی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود
 

پایگاه خبری تحلیلی قلم | Ghalam.info